dzieki baardzo
z wykladow odpowiedzi nie przygotowalam... a z ksiazki juz pisze
Odpowiedzialność przedsiebiorstwa- Opinia społeczna oczekuje od firm etycznego postępowania, traktując je jako podmioty zdolne do odpowiedzialności moralnej. To zmusza przedsiebiorcow do refleksji nad wlasnym postepowaniem. Prawo firmy do wolnego dzialania niesie za soba obowiazek respektowania w danej spolecznosci norm moralnych a zatem do odpowiedzialnosci danej jednostki organizacyjnej za skutki swojej dzialalnosci.
Odpowiedzialnosc jednostkowa- kazdy czlowiek ponosi odpowiedziallnosc za to co uczynil. Zakres jego odpowiedzialnosci jest zalezny od swiadomosci dokonywanych czynow. Mozemy odroznic odpowiedzialnosc RESTRUKCYJNA- negatywna, rozlicza czlowieka za to co uczynil zlego, i odpowiedzialnosc POZYTYWNA, ktora naklada piecze nad pewnym dobrem i skierowana jest ku przyszlosci.
Jesli czlowiek postrzegany jest jako zespol pelnionych rol, wtedy kazdy z nich odpowiada za te role.
WOlność- dzisiaj wolnosc stanowi problem w rozwinietych krajach a konkretnie utrzymanie wolnosci gospodarczej rozumianej jako rzeczywiste ZAGOSPODAROWANIE WOLNOSCI, ktore stanowiac fundament ludzkiej egzystencji wyznaczy przyszlosc czlowieka. odpowiedzialnosc, wyznaczajac granice wolnosci , spelnia wobec niej funkcje racjonalizujaca, a tym samym nadaje dzialaniu wymiar moralny.
Narzedzia podnoszenia poziomu etycznego firmy:
- system selekcji i rekrutacji
- system szkolenia pracownikow
- przyjecie strategii dzialania w zakresie etyki
- przywodztwo etyczne
- budowanie i umacnianie kultury etycznej
- kodeksy etyczne
- instytucja rzecznika do spraw etyki
- komitety etyczne
- audit wewnetrzny
- techniki dzialan indywidualnych
wspolczesne zarzadzanie w przedsiebiorstwach, opiera sie na kulturze organizacji, liczy sie projekt jakosciowy a nie jak kiedys natychmiastowa skutecznosc a przymus wykonywania polecen szefa zostal zastapiony dobrowolnoscia wykonywania opartej na wlasciwej motywacji-... nie wiem czy to dobra odpowiedz na pytanie??? jakby ktos wiedzial trafniej, to piszcie.
nie bylo w pytaniach ale jest w ksiazce, wiec napisze...
Przeszkody w uetycznieniu gospodarki polskiej:
- o charakterze historycznym
- o charakterze politycznym
- o charakterze prawnym
- o charakterze ekonomicznym
- brak silnego ruchu konsumenckiego,...
Cztery stadia rozwoju moralności człowieka
1. studium anomii- to takie studium w ktorym czlowiek kieruje sie wylacznie przyjemnoscia i przykroscia. NIe ma jeszcze zadnych zasad w jego horyzoncie myslowym i tylko mozliwosc otrzymania nagrody lub kary decyduje o czynach. charakterystyczne jest dla dzieci.
2. studium heteronomii- czlowiek akceptuje zasady moralne na podst. autorytetu. w zyciu mlodych ludzi szybko takim autorytetem staje sie Bóg na przyklad. Taki czlowiek ma okrelone zasady moralne, ale opier sie na wpojonej mu wiedzy. zasady przychodza z zewnatrz.
3. stadium socjonomii- czlowiek kieruje sie zasadami, ktore zapewniaja aprobate grupy. Jako, ze kazdy chce czuc sie akceptowanym przez swoje otoczenie. Mozna tu wzrastac i spadac. wzrastamy, gdy grupa zle zachowania odrzuca a spadamy gdy znajdujemy sie w otoczeniu grupy patologicznej i nie ma w niej wzorcow pozytywnych.
4. stadium autonomii- kierujemy sie tym, co uznamy za sluszne. Nie zaleznie od opinii innych, w tym rowniez grupy. TO my sami jestesmy przekonani o slusznosci danych wartosci, i staja sie one dla nas najwazniejsze.
Jakby cos bylo z le to tez mi napiszcie, bo zamierzam sie tego nauczyc,...
z gory dziekuje.
Mam nadzieje, ze choc troche pomoglam...
|